Jedyna aplikacja, która z łatwością dopasuje się do naszych potrzeb. Jeżeli korzystasz z szwadronu aplikacji organizujących różne aspekty twojego życia, rozważ przeniesienie wszystkich swoich danych do Airtable.

Uwielbiam szukać nowych aplikacji, a jeszcze bardziej lubie znajdywać takie, które upraszczają niektóre procesy. Tak było z wcześniej opisywanym Toggl – który pozwolił mi w łatwy sposób mierzyć ile czasu poświęcam na konkretne zadania.

Po zastosowaniu Toggl problemem pozostawało uporządkowanie pomysłów oraz projektów, które poniewierały się po plikach notatnika tekstowego i Excela. Jakimś sposobem natrafiłem na aplikację rozwiązującą wszystkie bolączki związane z organizacją projektów, zakupami, planowaniem czy też (jakże aktualnym) porządkowaniem świątecznego chaosu.

Dostosowanie wyglądu baz danych w Airtable

Dostosowanie wyglądu baz danych w Airtable

Airtable jest aplikacją, która przenosi wcześniej wspomnianego Excela w erę smart – dosłownie. Na dzień dobry możemy skorzystać z szablonów służących do stworzenia baz danych, które uproszczą nam konfigurację tablicy do naszych potrzeb. Jest ich jest ogrom, możemy wybrać szablon bazy, w której uporządkujemy ulubione filmy, zapiszemy ulubione restauracje, czy też zbierzemy pomysły na prezenty. Uniwersalność aplikacji budzi podziw i szacunek względem twórców, bo na prawdę odwalili kawał dobrej roboty.

Kazdą z baz możemy dzielić ze znajomymi. Pozwala to w prosty i przejżysty sposób zorganizować wspólną pracę, pomysły i idee. Taka możliwość stawia aplikację w pozycji konkurenta do niezwykle popularnego Trello czy Asany

Standardowa tablica, na pierwszy rzut oka, nie różni się specjalnie od arkusza Excela. Podział na kolumny i wiersze jest znajomy, znane z Excela jest dodawanie dodatkowych arkuszy. W przypadku Airtable ta opcja została przeniesiona na samą górę.

Poniżej mamy do dyspozycji menu, które pozwala nam przełączyć widoki ułatwiające nam interakcję z naszymi danymi. Każdy widok możemy dostosować według własnego uznania. Tworząc własny widok danych decydujemy w jaki sposób i które dane mają nam się pokazać na ekranie. Spośród widoków do dyspozycji mamy:

  • widok siatki – standardowy, pozwala wprowadzać i zarządzać danymi w arkuszu;
  • widok formularza – pozwala w prosty i przejrzysty sposób dodawać kolejne rekordy;
  • widok kalendarza – pokaże do jakich dat przypisaliśmy dane lub zadania z tablicy;
  • widok galerii – wyświetli wszystkie rekordy w formie galerii, podkreślając przypięte do nich załączniki;
  • widok kanban – wizualizacja rekordów według własnej kategorii (widok bardzo podobny do rozwiązania zastosowanego w aplikacji Trello.

W tym samym menu mamy do dyspozycji przyciski, które posortują nasze dane. Wszystko po to, aby nie zalewały nas informacje, które w danym momencie nie są nam potrzebne. Sortowanie pozwala w szybki sposób znaleźć dane,które w danej chwili nas interesują.

@airtable.com

@airtable.com – widok kanban

Na uwagę zasługuje rozwiązanie dodawania kolumn. Jeżeli zdecydujemy się dodać dodatkowe parametry takie jak data, kategoria, znaczek wykonania (checkbox), pozyskać dane z innej tablicy – wystarczy, że dodamy kolumnę o odpowiednim typie danych. Rozwiązanie jest o tyle proste, że nie wymaga od nas pisania skomplikowanych formuł. Wystarczy kilka kliknięć. Warty nadmienienia jest typ kolumny pozwalający przypinać załączniki do danego rekordu, takie jak zdjęcia, dokumenty, gify, filmy.

Dodawanie kolumny danych

Dodawanie kolumny danych

Airtable zostało pięknie zaprojektowane od strony wizualnej jak i użytkowej. Twórcy duży nacisk postawili na prostotę obsługi jak i uniwersalność zastosowania aplikacji. Nie znajdziemy opcji, która w dalszej perspektywie okaże się zbędna.Na uwagę zasługuje pięknie i przejrzyście zaprojektowany interfejs użytkownika, który pozwala zaznajomić się z aplikacją już po pierwszych minutach interakcji.

Jestem przekonany, że współczesny Świetny Mikołaj musi używać Airtable, na rynku nie ma bardziej uniwersalnej aplikacji. Przewagą tej aplikacji jest niezwykle pomocna zdolność wizualizacji podobna do tradycyjnego używania samoprzylepnych karteczek i tablicy. W tym przypadku wszystkie informacje możemy trzymać na naszych urządzeniach przy sobie i mieć zawsze do nich dostęp. Airtable to proste w obsłudze, ale i potężne narzędzie, które uprości zarządzanie zadaniami, projektami – zarówno tymi zawodowymi jak i personalnymi. Myślę, że warto spróbować i dać aplikacji szansę, choćby dla samej ciekawości.

Airtable dostępne jest zarówno na Windows 10 jak i macOS. Organizować swoje życie możecie również na Androidzie i iOS. Prawdę mówiąc, wasze tablice macie dostępne na wszystkich popularnych platformach.

Pobrać i poznawać aplikację możecie na oficjalnej stronie: Airtable.com

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak