Po godzinach

Besiege – wrażenia z alfy

By 1 lutego 2015 Marzec 7th, 2017 Brak komentarzy

Gra z grupy niedokończonych która ma w sobie potencjał i jest po prostu ładna. Zwraca na siebie uwagę grafiką, możliwościami  oraz tym, że można… niszczyć.

Uważam że kupowanie gier niedokończonych to głupota – tak jakby kupować samochód bez możliwości skrętu w prawo lub smartfona bez możliwości wybierania numerów. Sam fakt głupoty wydawania kasy na wersję alfa jest poparty w branży gier, wystarczy wspomnieć akcję z Secret Service oraz niekończącą się historię z Day Z. Pomimo moich przekonań, ostatnio skusiłem się na zakup takiej produkcji i grając w nią nie czuję jakbym zrobił coś głupiego.

…grając w nią nie czuję jakbym zrobił coś głupiego.

Zakupiłem Besiege, grę w której budujesz machiny oblężnicze by niszczyć, zabijać i kraść – czyli gorzej niż w GTA, PEGI może wlepić +18. Gra oparta jest na systemie klocków, czyli budując masz do dyspozycji konkretne obiekty, są to między innymi: drewniane belki, koła, stalowe klamry, sprężyny, bomby. Jak na razie dostępna jest jedna z map na której mamy za zadanie zniszczyć wrogie zamki oraz wojska, a czasem ukraść surowców, do każdego rodzaju misji możemy zbudować inną machinę – jeszcze nie zbudowałem machiny uniwersalnej. Możliwości budowy są tutaj właściwie nie ograniczone, możemy klasycznie zniszczyć zamek za pomocą katapulty lub zaszaleć za pomocą czołgu z wysuwanym działem i miotaczami ognia, ewentualnie możemy zbudować statek powietrzny, z którego zrzucimy bomby. Rozgrywka ogranicza się do celu i materiałów które użyjemy do budowy, sam sposób wykonania misji jest w naszej kwestii.

…możemy klasycznie zniszczyć zamek za pomocą katapulty lub zaszaleć za pomocą czołgu…

Grafika a w zasadzie stylistyka tej produkcji to chyba największy plus, który przesądził o moim zakupie, pomijając niską cenę. Całość gry jest stylizowane na bajkowe średniowiecze z przymrużeniem oka, okraszone lekką dawką fantastyki(machiny latające), sama kolorystyka ożywia grę, mimo że sama produkcja sprawia wrażenie prostej stylistycznie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, gra jest w fazie alfa, ale można już dostrzec co zaoferują nam twórcy w przyszłości, będą to nowe plansze, jeszcze więcej “klocków” do rozbudowy maszyn, a osobiście liczę na szczyptę fabuły. Twórcy są bardzo otwarci na sugestie od graczy, więc jak ktoś już grę kupił, bądź kupi, może napisać twórcom jakie ma pomysły. Gra idealnie pasowałaby na smartfony do grania na poczekaniu, takie Angry Birds w 3D, ciekawe czy twórcy rozważają taką opcję.

Jeżeli ktoś poszukuje prostej gry w której możne zostać inżynierem wojennym oraz produkcji, w której może uwolnić swoje niszczycielskie fetysze, to gra dla niego. Twórcy chyba udowodnili, że zasługują na zainteresowanie, bo zrobili grę sami bez wsparcia finansowego ze zbiórki na kickstarterze.

Strona oficjalna gry: http://www.besiege.spiderlinggames.co.uk/

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak