DesignProdukty

Dlaczego zaczęliśmy kochać stare? – fotel 366

By 10 grudnia 2015 Grudzień 14th, 2017 Brak komentarzy

Moda na klasyczne meble, ubrania, samochody zyskuje na popularności. Dlaczego tak się dzieje?

Justin Timberlake śpiewał o uczuciach: What goes around, comes all the way back around – tymi słowami również można określić to, co dzieje się ostatnio w trendach projektowania wnętrz, mody oraz rynku motoryzacyjnym. To co kiedyś było modne wraca, w lekko unowocześnionej i ciekawszej formie, ale nadal są to projekty z przeszłości.

Stare rzeczy kojarzą nam się z czymś solidnym, trwałym, z czymś co przetrwało próbę lat użytkowania i jest z nami do tej pory. To główne powody dlaczego tak bardzo dążymy do posiadania rzeczy, które wzorują się lub są projektami sprzed kilku lub nawet kilkudziesięciu lat.

Z tych trendów korzystają firmy, kreatywne firmy, które odtwarzają projekty z przeszłości. Odtwarzane są projekty, które nie były tworzone z myślą o pochwyceniu klientów na rynku, celem była prostota oraz maksymalna funkcjonalność i trwałość.

handluggageonly.co.uk

Niejako razem z wzrostem popularności klasycznych projektów rozwija się styl loft industrial, który to styl charakteryzuje pewny aspekt niedokończonego, surowego, przemysłowego wnętrza. W takim wnętrzu dominują rozwiązania proste, klasyczne, ale i w dużej mierze funkcjonalne.

Takim powrotem do klasycznych rozwiązań jest przykład fotela 366 od polskiego studia 366 Concept

W czasach PRLu powstał w około milionie sztuk, i był najpopularniejszym fotelem tego okresu. Zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w Dolnośląskiej Fabryce Mebli.

Fotel 366 Chierowskiego. Źródło: Sam-Net

Fotel aktualnie powraca w ofertach firm, które odtwarzają meble wprost z projektów. Niektórzy pokusili się o renowację mebli, które zalegają na strychach lub aukcjach.

Jestem stanowczym zwolennikiem tej drugiej opcji, tym bardziej, że jest mniej kosztowna i część z prac, jak oczyszczenie i pomalowanie drewna można wykonać w domowym warsztacie, a prace tapicerskie można zlecić znajomemu rzemieślnikowi.

Źródło: www.designalive.pl

Fotel znakomicie wpasowuje się w nowoczesne, industrialne wnętrza. 53 lata istnienia projektu i jego powrót, stały się dowodem na to, że na dobre rozwiązania nie wpływa upływający czas i przemijające trendy.

Już rozpocząłem polowanie na ten, oryginalny fotel, abym mógł na wiosnę rozpocząć nad nim pracę i cieszyć się klasycznym elementem wyposażenia wnętrza.

Najciekawszy jest fakt, że za powrotem projektu fotela 366 stoją osoby z młodego pokolenia, które dostrzegły ponadczasowość, ukryte piękno i prostotę tego projektu i postanowiły go ożywić, a wcześniej unowocześnić korzystając ze współczesnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak