DesignProdukty

Industrialny stolik z palet

By 22 sierpnia 2015 Grudzień 14th, 2017 Brak komentarzy

Kto by pomyślał kilka lat temu, że ze zwykłych palet będą robić meble. Meble, które czynią pomieszczenia interesującymi.

Trendowi tworzenia mebli z palet przyglądałem się od dość długiego czasu na Pintereście. Pinterest to serwis społecznościowy stworzony głównie dla osób kreatywnych. W moim przypadku służy on jako inspiracyjny kopniak i wskazówka gdy zastanawiam się jak coś zrobić.

Przeglądając jakie rzeczy ludzie tworzą ze zwykłych palet trochę dziwiłem się, że zastawiają paletami często całe pomieszczenie. Tak powodowali, że znaczenie palety w pomieszczeniu jako elementu industrialnego niknie i tworzy się “paletowa prowizorka”.  Z drugiej strony wpadł mi do głowy pomysł, że fajnie byłoby mieć coś  takiego w swoim pokoju. Wybór padł na stolik do kawy.

Spis potrzebnych rzeczy:

  • 2 palety
  • 4 kółka
  • kilkanaście sztuk wkrętów
  • 0,4 l ciemnej farby na blat (2 malowania)
  • 1 l białej farby na dolne części palet (2 malowania)

Konstrukcja stolika składa się z dwóch EURO palet, które można dostać w hurtowni lub po prostu w skupie. Wierzchnia paleta jest cała, w drugiej pozbyłem się 3 desek aby obie mogły się zazębić i stworzyć równe półki. Dodatkowo zamontowałem kółka, które ułatwiają wędrowanie stolikiem po pokoju.IMG_7760

Wyzwanie stworzenia industrialnego stolika z palet jest dość pracochłonne. Najwięcej czasu trzeba poświęcić na ich czyszczenie, niestety nie możemy ich rozebrać z powodu zastosowania specjalnych gwoździ przy ich produkcji. W czyszczeniu drewna nieocenioną pomocą służy szlifierka taśmowa, która trochę skróci czas czyszczenia płaskich powierzchni. Z samym czyszczeniem nie przesadzałem, chciałem aby stolik wyglądał na dość surowy.

Jak widać poniżej wierzchnie deski pomalowałem farbą w kolorze ciemny orzech, dół na biało. Oddzielając kolory poszczególnych elementów (w tym przypadku blatu) trzeba uważać aby nie pobrudzić farbą sąsiednich elementów, ciężko jest się pozbyć takich śladów. Malowanie odbywało się 2 razy – pierwszy raz na gołe drewno, drugie malowanie poprzedzało przetarcie papierem ściernym wszystkich powstałych zadziorów.

Dodatkowo proponuję dodać szybę jak blat, która pozwoli uzyskać jednolitą powierzchnię a nie przysłoni ciekawego wyglądu drewna palety.

Tak skonstruowany prosty stolik dobrze wpisuje się w pomieszczenie stylizowane na nowoczesne. Co więcej, drewno ociepla pomieszczenie pomimo tego, że jest zastosowane w tak prostej, twardej formie palety.

paleta Tak się prezentuje w całej okazałości.

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak