Tech

J.A.R.V.I.S. od Amazona zwie się Echo

By 7 listopada 2014 Luty 15th, 2015 One Comment

Jeżeli oglądaliście którąkolwiek z cześci Iron Mana, to kojarzycie “postać” J.A.R.V.I.Sa, komputerowego lokaja pomagającego Tonemu Starkowi w życiu, mówiąc ogólnie. Dzięki Amazonowi marzenie fanów serialu wchodzi życie dzięki wynalazkowi zwanemu Echo.

Echo, to domowa asystentka, której możemy wydawać polecenia jak na przykład: wyszukanie czegoś w internecie, edycji kalendarza, zrobienia listy zakupów, włączenie muzyki. Możliwości używania Echo jest wiele, pomoc elektronicznej asystentki może się przydać w wielu sytuacjach. Co więcej, pomysł jest rozwojowy również ze względu na to,141106140320-amazon-echo-620xa że proponuje go Amazon, jeżeli połączymy moduł zakupów ze sklepem Amazon tworzymy kolejny kanał sprzedaży produktów jakiego nie posiada konkurencja. Dla klienta wygoda, dla Amazona zwiększenie częstotliwości zakupów oraz bazy klientów.

Nie bez powodu wspomniałem na początku o asystencie Tonego Starka z filmów Iron Man, wbrew pozorom Echo mało brakuje do J.A.R.V.I.Sa, może kawy nie zaparzy, ale może ją kupić i dostarczyć pod drzwi domu oraz odpowie na trudne pytania dotyczące, na przykład gatunków kawy na świecie, korzystając z wiedzy zawartej w sieci. Jak zapewnia Amazon, konstrukcja echo pozwala obsługiwać urządzenie z dowolnego miejsca pomieszczenia zaczynając polecenie od imienia Alexa – mam nadzieję, że dodali opcję jego zmiany na bardziej polskie, Jagoda albo Celina.

Po obejrzeniu Iron Mana sam poszukiwałem czegoś na kształt J.A.R.V.I.Sa w formie aplikacji na komputer, ale to rozwiązanie często nie działało, a fakt, że nośnikiem był komputer powodował ograniczenie w możliwościach do otwarcia folderu lub podania, która jest godzina. Echo stoi sobie gdzieś w pokoju i czeka na nasze polecenie, urządzenie jest do naszych usług cały czas.

Przy tego typu urządzaniach przewija się temat domów inteligentnych, ja podsumuję go krótko: myślę, że bez tego urządzenia inteligentne domy mogą nie zasługiwać na miano inteligentnych.

Link do prezentacji Echo
Storna domowa Amazon Echo

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak