Life

Polska Walcząca walczy o szacunek

“Kotwica” to prawdopodobnie jedyny symbol, który tak wyraźnie obrazuje pierwsze dwa wersy naszego hymnu. Problemem jest fakt, że traktujemy go jako modny dodatek do garderoby, symbol patriotycznej popkultury.

Kotwica_jako_symbol_Polski_Walczącej_(SVG).svg“Kotwica” pojawiała się na ulicach Warszawy od 20 marca 1942 roku. Prawdopodobną autorką lub współtwórczynią była Anna Smoleńska ps. “Hania” – studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Znak miał na celu podtrzymać nadzieję na zwycięstwo w okupowanym kraju. “Kotwica” była również formą walki. Znak miał wprowadzić niepokój w szeregi wrogiej armii III Rzeszy. Informował, że mimo zniewolenia kraju, jest jeszcze niewidzialna siła, która o niego walczy. To prawdopodobnie jedyny symbol tak bardzo bliski słowom naszego hymnu: „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

Znak towarzyszył powstańcom w walce o ojczyznę taką, jaką pamiętali przed wojną, czyli prężnie rozwijającą się, piękną, wolną, ale też różnorodną pod względem etnicznym i kulturowym.

Porównajmy, czemu towarzyszy ten znak, i jakie jest jego miejsce dziś. “Polska Walcząca” jest wykorzystywana na popularnych gadżetach i koszulkach patriotycznych, które część z nas nosi w sklepach, na siłowni, imprezach w klubie, a w najgorszych wypadkach, gdy wygłasza hasło „Polska dla Polaków” lub atakuje ludzi o odmiennych poglądach, rasie lub pochodzeniu.

Całość wypada dość słabo w porównaniu do tego, co ten znak symbolizował kiedyś, w czasach okupacji. Mam wrażenie, że dziś role się trochę odwróciły, nosząc na piersi „PW” częściej wchodzimy w rolę okupanta, niż kogoś kto pragnie i broni wolności.

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu organizują akcje „Polska Walcząca – Upamiętniaj Godnie”, która ma na celu uświadamiać ludzi o prawdziwej symbolice „kotwicy” i zakończyć proces pośredniego zniekształcania znaczenia i historii tego symbolu.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem tej akcji, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na skuteczną ochronę symboli narodowych w Polsce. W dużej mierze jest to walka z patriotyczną popkulturą. Musimy sobie uświadomić, że symbole narodowe nie muszą być popularne, aby o czymś świadczyły. Za symbolami narodowymi stoi historia, nie potrzebują popularności, tylko godności i pamięci.

Video: http://www.symbol-pw.pl

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak