Life

Polska Walcząca walczy o szacunek

By 22 lipca 2016 Sierpień 25th, 2016 Brak komentarzy

“Kotwica” to prawdopodobnie jedyny symbol, który tak wyraźnie obrazuje pierwsze dwa wersy naszego hymnu. Problemem jest fakt, że traktujemy go jako modny dodatek do garderoby, symbol patriotycznej popkultury.

Kotwica_jako_symbol_Polski_Walczącej_(SVG).svg“Kotwica” pojawiała się na ulicach Warszawy od 20 marca 1942 roku. Prawdopodobną autorką lub współtwórczynią była Anna Smoleńska ps. “Hania” – studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Znak miał na celu podtrzymać nadzieję na zwycięstwo w okupowanym kraju. “Kotwica” była również formą walki. Znak miał wprowadzić niepokój w szeregi wrogiej armii III Rzeszy. Informował, że mimo zniewolenia kraju, jest jeszcze niewidzialna siła, która o niego walczy. To prawdopodobnie jedyny symbol tak bardzo bliski słowom naszego hymnu: „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

Znak towarzyszył powstańcom w walce o ojczyznę taką, jaką pamiętali przed wojną, czyli prężnie rozwijającą się, piękną, wolną, ale też różnorodną pod względem etnicznym i kulturowym.

Porównajmy, czemu towarzyszy ten znak, i jakie jest jego miejsce dziś. “Polska Walcząca” jest wykorzystywana na popularnych gadżetach i koszulkach patriotycznych, które część z nas nosi w sklepach, na siłowni, imprezach w klubie, a w najgorszych wypadkach, gdy wygłasza hasło „Polska dla Polaków” lub atakuje ludzi o odmiennych poglądach, rasie lub pochodzeniu.

Całość wypada dość słabo w porównaniu do tego, co ten znak symbolizował kiedyś, w czasach okupacji. Mam wrażenie, że dziś role się trochę odwróciły, nosząc na piersi „PW” częściej wchodzimy w rolę okupanta, niż kogoś kto pragnie i broni wolności.

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu organizują akcje „Polska Walcząca – Upamiętniaj Godnie”, która ma na celu uświadamiać ludzi o prawdziwej symbolice „kotwicy” i zakończyć proces pośredniego zniekształcania znaczenia i historii tego symbolu.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem tej akcji, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na skuteczną ochronę symboli narodowych w Polsce. W dużej mierze jest to walka z patriotyczną popkulturą. Musimy sobie uświadomić, że symbole narodowe nie muszą być popularne, aby o czymś świadczyły. Za symbolami narodowymi stoi historia, nie potrzebują popularności, tylko godności i pamięci.

Video: http://www.symbol-pw.pl

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak