Life

Sukces przysłonięty koszulą

By 18 listopada 2014 Luty 1st, 2015 Brak komentarzy

Ludzie potrafią zniszczyć wszystko, nawet sukces osoby, która uczciwie go wypracowała. Pokazała to historia pewnej koszuli w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

6 dni temu mogliśmy zobaczyć jak wygląda kometa z perspektywy jej powierzchni, pomijając kilka problemów, próbnik Philae wykonany wspólnym staraniem kilku europejskich krajów – w tym polski – wylądował bezpiecznie na powierzchni komety. Ludzkość odniosła sukces, pierwszy raz ktoś wylądował czymkolwiek na powierzchni komety, pierwszy raz ludzkość postawiła swój ślad na komecie, ten sukces może dostarczyć nam informacji sprzed 4,5 miliarda lat. Co z tego, jak dla niektórych to wydarzenie nie było istotne, gdy problemem stała się barwna koszula głównego naukowca.

Myśląc o naukowcu wyobrażamy sobie kogoś w biały kitlu notującym w kółko wyniki badań. Ten obraz jest przeciwieństwem Matta Taylora, naukowca, który poświęcił się misji Rosetta. Matt Taylor bardziej przypomina gwiazdę rocka niż naukowca, po “obudzeniu” sondy, postanowił wytatuować ją sobie na nodze, a do relacji na żywo z Europejskiej Agencji Kosmicznej założył taką wyjechaną w kosmos koszulę, którą dostał od swojej przyjaciółki:

#shirtstorm

#shirtstorm

Matt Taylor przy dużym wsparciu swojej córki oraz żony, która wybaczała mu to, że miesiącami przesiaduje w ESA osiągnął wielki sukces, lecz gdy pojawia się sukces, pojawiają się również ludzie chcący obrócić go w porażkę wszystkimi możliwymi sposobami. Bezpodstawna fala hejtu i oskarżeń zaczęła się od postu na twitterze pewnej dziennikarki, która na podstawie koszuli oskarżyła naukowca o seksizm. To dużo mówi o metodach pracy dziennikarzy, wystarczyła koszula, aby naukowiec poświęcający się pracy stał się seksistą.

Cała sytuacja doprowadziła Matta do płaczu podczas przeprosin na konferencji ESA. Według mnie przeprosiny nie były potrzebne, Matt założył zwykłą koszulę pasującą do niego i do tej sytuacji, sytuacji w której on odniósł sukces, sytuacji w której tej sukces świętował.

Taka reakcja oraz rozwój #shirtstorm – u pokazuje jak ludzie reagują na czyjś sukces. Zawsze znajdą się osoby próbujące pomniejszyć sukces kogoś innego, mimo że nie są zainteresowani danym tematem.

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak