Life

“Trochę drogo”

By 15 listopada 2014 Luty 1st, 2015 Brak komentarzy

Zaczynając przygodę z projektowaniem oraz budową stron internetowych problemem staje się wycena swoich usług. Wiadomo, zaczynamy, strony są dość przeciętne co ma wpływ na cenę, ale chyba czas kiedyś skończyć z promocją.

Moje pierwsze “zlecenie” dotyczyło założenia strony dla firmy rodzinnej. Powodem dlaczego takie zamówienie trafiło do mnie, a nie do profesjonalnego grafika była cena. Po usłyszeniu od grafika, który istniał trochę na rynku, kwoty 1000 zł przedsiębiorca zareagował krótkim “trochę drogo” i trafił do mnie. Dla kogoś, kto zakłada firmę to może być dużo, ale z drugiej strony, jak chcesz mieć dobrą stronę to płać. Ja wystawiłem cenę 300 zł, z racji tego, że było to moje pierwsze poważne zlecenie oraz, wtedy jeszcze się uczyłem budowania stron – każdy musi jakoś zacząć.

Czy 1000 zł to dużo za założenie strony internetowej? To zależy od wielu czynników, jeżeli w koszt wliczymy napisanie kodu strony, projekt logotypu (firmy często go nie mają), podpięcie szablonu pod system zarządzania treścią, kupno serwera, instalacja na serwerze, 1000 zł to stanowczo za mało. Oczywiście, bardzo ważne są też umiejętności grafika oraz jakość wykonania.

W moim przypadku dość duży nacisk kładę na stronę wizualną, mistrzem kodowania nie jestem, opieram się na świetnym skrypcie wordpressa, który można przystosować praktycznie do każdych potrzeb.

W branży freelancingu często nie ma wyznaczników ceny, równie często nie ma cennika. Cena zależy od klienta, typu zamówienia, godzin spędzonych na pracy itp. (zmiennych jest wiele). Na pewno w przyszłości nie zawołam za stworzenie strony internetowej kwoty, której wartość nie wynagrodzi mi godzin spędzonych na pracy nad zleceniem. Czas to pieniądz, trzeba się z nim liczyć.

Dodaj komentarz

All rights reserved Łukasz Święciak